Upravo je objavljena! NOVA ISTRA br. 4/2024.
Vrijeme:
Josip VIDAKOVIĆ: Zadar 1941.-1945. Ratne štete
Hrvatsko komunikološko društvo i Nonacom d.o.o., Zagreb i Državni arhiv, Zadar 2002., 272 str.
Ratne štete, dimenzije razaranja, materijalni i ljudski gubici tek su odnedavna u našoj historiografiji iz zaboravljenih zapisnika ranih procjeniteljskih “komisija” i “povjerenstava”, međunarodnih zahtjeva, raspravljanja i diplomatskih nadmudrivanja, prešli na stranice povijesnih knjiga i postali predmetom dokumentarnog prikazivanja i znanstvene analize. Takvi su sadržaji proširili tematsko područje hrvatske, još uvijek nedovoljno razvijene, polemološke povijesti. Spomenuta knjiga Josipa Vidakovića - redovitoga profesora povijesti hrvatskoga naroda i komunikologije, predstojnika Odsjeka za kulturu i turizam Filozofskoga fakulteta u Zadru, te voditelja i predavača poslijediplomskih magistarskih i doktorskih studija iz informacijskih znanosti - predstavlja značajan prinos takvim nastojanjima. Riječima proslova i znalački napisanim uvodnim stranicama, Vidaković priprema čitatelja za praćenje potresnoga sadržaja ove iznimne knjige. U sintetičnom krokiju povijesti Zadra, od davnih višetisućljetnih korijena njegova nastanka do, kako sam kaže, naših dana, autor esejističkim pasažima, no uvijek dokumentirano, slijedi njegovu antičku, srednjovjekovnu i ranonovovjekovnu prošlost, da bi težište prikaza usmjerio prema razdoblju svojega glavnog znanstvenoistraživačkog interesa - povijesti XIX. i XX. stoljeća. U tom dijelu teksta Vidaković dokumentirano slijedi nit od preporodnih gibanja i afirmacije hrvatske nacionalne misli i nacionalno-političkih težnji do dramatičnih potresa postrapalskoga doba, koje nisu samo zaoštrile neriješeno hrvatsko pitanje već su izazvale i eruptivnu eksploziju narodnoga nezadovoljstva.
Taj hrvatski pučki revolt, iako utkan u znamenite ZAVNOH-ove zaključke iz 1943. o “priključenju Istre, Rijeke, Zadra i anektiranih dijelova Hrvatske i hrvatskih jadranskih otoka Hrvatskoj i Jugoslaviji”, u propaloj tvorevini - DFRJ i SFRJ - nije uspio ostvariti svoje bitne ciljeve, čak ni elementarne uvjete za društveno-političko, kulturno, jezično i “mentalno” oživotvorenje svojih vjekovnih nastojanja. Zadar - i hrvatski prostor uopće, između godine 1945. i 1991. - u bivšoj državi i nisu za velikosrpskoga tlačenja hrvatskoga naroda osjetili puno od proglašenog “demokratskog”, “socijalističkog” ili “federativnog” društveno-političkog ustroja. Zbivanja koja su se - kao neizbježna povijesna katarza - od početka devedesetih godina odigravala na ovim prostorima u potresnome su kontekstu pridonijela rješavanju hrvatskoga pitanja, ali je grad Zadar pritom morao platiti golemu cijenu. Uz Vukovar i Dubrovnik, svakako najveću!
Prvo je poglavlje posvećeno osvrtu na pojam ratne štete i tabličnim pregledima šteta. Podrobno i točno tu su (uz broj fascikla) abecednim redom popisana imena podnositelja odštetnih potraživanja s naznakama datuma prijave, datuma nastanka štete, ukupno tražena i ukupno dobivena odšteta, te podaci tko je bio okupator i tko je prouzročio štetu. Premda nije analizirao sve podatke iz obrazaca - koji sadrže 13 pitanja i 49 potpitanja podijeljenih u 12 rubrika - autor je obavio golem rad i budućim istraživačima i proučavateljima problematike ratnih šteta pružio ne samo početne arhivske elemente i dobar putosmjer, već pouzdan i savjesno postavljen temelj. Dok je u prvoj tablici autor analizirao stvarnu, materijalnu štetu (“damnum emergens”), u Tablici 2 abecednim je redoslijedom naveo imena podnositelja odštetnih zahtjeva za tjelesne povrede, ugrožavanje zdravlja, lišenje slobode, povredu spolnog integriteta, povredu dostojanstva i časti, štetu zbog oskudice i onu koja predstavlja izgubljenu dobit (“lucrum cessans”).
U drugome poglavlju autor je spomenutu građu nastojao kvantificirati. Napose je vrijedno pozornosti Vidakovićevo sređivanje dokumentacije putem tablica i grafova. U njima autor prikazuje uzroke nastanka šteta od god. 1941. do 1945. na ukupno 2.674 obrađena fascikla. Zanimljiva je distribucija počinitelja šteta: saveznici su počinili 1.355 šteta (50,67%), Nijemci 977 (36,54%), Talijani 265 (9,91%), ustaše 11 (0,41%), četnici 5 (0,19%), dok je požarima nanesena šteta u tri predmeta (0,11%). Grafovima je, prema građi Državnog arhiva, prikazana šteta počinjena na području Zadra.
Treće poglavlje donosi dokumentaciju o ratnim štetama na zgradama u državnome vlasništvu 1944., u godini kada je Zadar gotovo razoren u savezničkim bombardiranjima. Autor je pregledao, ispisao i sredio dokumentaciju iz koje se jasno vidi koja je zgrada, ustanova pretrpjela štetu, ime njezina vlasnika, mjesto gdje se nalazila, te počinitelj štete; slijedi opis štete, podaci o kubaturi zgrade, postotak oštećenja ili uništenje inventara, te procjena vrijednosti. Uzrok je, dakako, u svim slučajevima: “napad iz zraka”.
U rukopisu su nanizani potresni podaci o uništenim javnim zgradama, tvornicama, vojarnama, školama, internatima, uredskim prostorijama, civilnoj bolnici i drugim medicinskim ustanovama, muzejima, kazalištima, električnoj centrali, ribarnici, dobrotvornim ustanovama, sirotištima, nahodištu, ubožnicama, internatima, dječjim vrtićima, sjemeništu, trgovačkim magazinima… Osobito dramatičnim doima se uništavanje crkava i kulturnoga patrimonija Zadra, jednog od najstarijih hrvatskih, ali i jadranskih, pa i sredozemnih gradova. Teško su stradale građevine, poput stolne crkve Sv. Stošije, Nadbiskupske palače, crkve i samostana Sv. Mihovila, crkve, samostana i škole Sv. Marije, crkve Sv. Krševana sa zvonikom, samostana Sv. Franje, crkve Sv. Šimuna, Pravoslavne crkve Sv. Ilije i dr. Dokumenti pokazuju razmjere razaranja Zadra za savezničkog bombardiranja 1944., donose podatke za određivanje veličine počinjene štete, ukazuju na tragično razaranje civilnih objekata, a daju naslutiti i opći poremećaj gradskoga života i mnogobrojne ljudske žrtve. Knjiga svjedoči o uništavanju i pljački hrvatskoga nacionalnoga bogatstva (dakako i ostalih resursa) u tijeku Drugoga svjetskoga rata. Hrvatsko žiteljstvo nije samo trpjelo golemu materijalnu štetu i teške ljudske patnje, već je bilo podvrgnuto prisilnim novačenjima u razne formacije neprijateljskih snaga. Dio arhivske građe o tim zbivanjima, s pravom upozorava dr. Vidaković, nalazi se u fondovima bivše Jugoslavije u Beogradu, pa bi mjerodavna tijela trebala što prije zatražiti njezinu restituciju. Sliku široke skale stradanja grada Zadra moguće je još više dopuniti.
Arhivska građa koju je Josip Vidaković znanstveno obradio, a djelomice pretvorio u sugestivni govor brojeva, zaslužuje visoku ocjenu i s metodološkoga stajališta. Njegova knjiga neizbježno zalazi u interdisciplinarno područje: ona otvara pristup istraživanju društvene povijesti, ali i ratne povijesti, poglavito urbane povijesti u ratnim uvjetima. Brojčani i grafički prikazi štete uklapaju se u tzv. kvantitativnu i serijalnu povijest, slabo zastupljenu u našoj historiografiji. Stručni čitatelji grafova znat će u ovim eleboriranim podacima pročitati izvanrednu građu za pisanje kvantitativne i serijalne povijesti, ali i za produbljivanje spoznaja koje su neizbježne za povijesnu polemologiju. Ratna povijest u hrvatskoj se historiografiji uglavnom svodi na utvrđivanje prostora i opise bitaka, na strateške i taktičke zamisli vojskovođa, gubitke u ljudstvu, na pozitivne ili loše posljedice pobjeda ili poraza… Kompleksnih polemoloških studija još nema u našoj povijesnoj znanosti; zasad se ona razvija u domeni sociologije. (Klasičnim se djelom u tome području može smatrati razmatranje Gastona Bouthoula Les guerres: élements de polémologie, koje je ugledalo svjetlo dana davne 1951. u izdanju pariške kuće Payot, da bi zatim doživjelo mnoge prijevode, između ostalih i na talijanski jezik. Hrvatski prijevod Bouthoulove studije Ratovi: elementi polemologije, unatoč proteklome vremenu, i danas bi nas u mnogo čemu mogao poučiti!)
Zato Vidakovićev rad valja smatrati pionirskim u našoj povijesnoj znanosti, kao knjigu-uzorak za daljnja slična proučavanja u jadranskome, pa i cijelom hrvatskome prostoru. Primjerice, potresnu sudbinu Zadra dijelilo je još nekoliko gradova u Dalmaciji i Istri, poglavito Pula, pa otud iznimna važnost ove Vidakovićeve knjige o Zadru 1941.-1945. i ratnim štetama koje je grad tada pretrpio. Uza sve vrijedne strane, ona predstavlja i paradigmatičnu pilot-knjigu naše suvremene historiografije.
Obrazloženje Nagrade Zvane Črnja za najbolju hrvatsku knjigu eseja u 2022. godini Na...
saznajte višeNagrada „Zvane Črnja“ za najbolju hrvatsku knjigu eseja za 2018. godinu Članovi...
saznajte višePovjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“ za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ ŽARKU PAIĆU ZA „KNJIGU LUTANJA“ ...
saznajte višeNagrada Zvane Črnja 2021. – obrazloženje Na Natječaj za Književnu nagradu Zvane Črnja za...
saznajte više(Iz Obrazloženja) Na ovogodišnji natječaj za Nagradu „Zvane Črnja“ prijavljeno je šesnaest...
saznajte višeObrazloženje Nagrade Zvane Črnja za najbolju hrvatsku knjigu eseja za 2020. godinu „Svijet će...
saznajte višeDRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte višePovjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“, za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom,...
saznajte više