Mjesec hrvatske knjige 2024.
Vrijeme:
Bojan je Šumonja pokazivao sklonosti za neobično široke obuhvate. Kroz desetljeće svoga profesionalnog rada (ontogenetski) je rekapitulirao mnoge od opcija i solucija čitavog XX. stoljeća. Nakon radikalnosti i odbijanja osjetio je (nimalo pokajnički) potrebu afirmiranja vrijednosti, odnosno makar slutnju vlastite vitalnosti i šanse gestualno-kolorističkog hedonizma. Stoga je njegova parabola usporediva s ‘povratkom redu’ što se zbio već u radovima prvog naraštaja prošlostoljetne avangarde, a posebno s iskustvom prepoznavanja pročišćenih ‘plastičnih vrijednosti’ kod niza talijanskih i francuskih umjetnika u danas dalekim dvadesetim i tridesetim godinama...
... Razgovor s prošlošću nije stvar nostalgične evokacije, već žive rekreacije, duboke potrebe za integralnošću sredstava, što bi tek zajednički mogli izraziti najintimnije i najosobnije doživljaje.
Slikarstvo Bojana Šumonje usporedno koristi energizam linije i istančanost tona, dinamizam plohe i aluzivnost prostora, pa čak i simboličko-metaforičku sugestivnost određenih atributa (koji vode u dimenziju snoviđenja, u autonomnu razinu ‘očuđenja’). Posebno pak računa na potpun registar boje, na jake akcente hladnih i toplih dionica i na široke partije vezivnih preljeva.
U rafiniranoj paleti ‘srednjih tonova’ (plavoljubičastih, žutonarančastih, smeđosivih) došao je do sasvim osobnih rješenja, koji fungiraju čak kao basso continuo, njegovih kompozicija i kadrova, te čine otprve prepoznatljivim sve novije autorove slike. No nije riječ o mehaničkom jedinstvu ili izvana nametnutom znaku, već o konačnom ishodu prožimanja viđenja i izvedbe.”
Tonko Maroević
Bojan ŠUMONJA (Pula, 1960.), po svršetku Škole primijenjenih umjetnosti u Puli (uređenje interijera i eksterijera), diplomirao na Akademiji likovnih umjetnosti, odjel skulpture, u Veneciji (Accademia delle belle arti), a zatim pohađa studij grafike na Akademiji likovnih umjetnosti u Milanu.
Osim slikarstva, bavi se uređenjem interijera, izradom namještaja te slikarstvom na tekstilu. Dobitnik je brojnih nagrada za slikarstvo.
Od 1984. do 2002. godine Šumonja je samostalno izlagao 50-ak puta: u Hrvatskoj, Belgiji, Italiji, Njemačkoj, Portugalu, Sloveniji...
DRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ ŽARKU PAIĆU ZA „KNJIGU LUTANJA“ ...
saznajte višeProsudbeno povjerenstvo u sastavu: dr. sc. Dunja Detoni Dujmić, književnica; akademik Goran...
saznajte višeNagrada Zvane Črnja 2021. – obrazloženje Na Natječaj za Književnu nagradu Zvane Črnja za...
saznajte višeNAGRADU "ZVANE ČRNJA" ZA 2015. za najbolju knjigu eseja dobila je književnica MARINA ŠUR...
saznajte višeNagrada „Zvane Črnja“ 2014. Društva hrvatskih književnika i Istarskog ogranka DHK za najbolju...
saznajte višeOdluka Prosudbenoga povjerenstva o dodjeli Nagrade „Zvane Črnja“ za 2016. Prosudbeno...
saznajte više