Mjesec hrvatske knjige 2024.
Vrijeme:
Josip VIDAKOVIĆ: Državni arhiv u Zadru 1624.-1970.
(Prikupljanje i zaštita arhivalija)
Hrvatsko komunikološko društvo i Nonacom d.o.o., Zagreb - Zadar 2002., 273 str.
Profesor na Odsjeku za kulturu i turizam Filozofskoga fakulteta u Zadru, dr. sc. Josip Vidaković, autor je zapažene knjige pod naslovom Državni arhiv u Zadru 1624.-1970. (Prikupljanje i zaštita arhivalija), dokumentirana djela o povijesti te važne srednjodalmatinske kulturno-znanstvene ustanove u gotovo četiri stoljeća njezine opstojnosti.
Struktura knjige dobro je osmišljena: autor najprije donosi kratak pregled povijesti Zadra od najstarijega doba do danas; ne osvrće se pritom samo na političku, diplomatsku i gospodarsku povijest, već i na važnost toga grada kao kulturnoga središta Dalmacije. Velik dio dokumenata koji svjedoče o spomenutim zbivanjima pohranjen je upravo u zadarskoj arhivskoj ustanovi, pa se povijest grada Zadra potpuno prožima sa sadržajem / inventarom njegova Arhiva. Vidakovićeva je knjiga zapravo povijest čuvanja arhivskih vrela o prošlosti Zadra i Dalmacije, ali i velikoga dijela jugoistočne Europe.
U poglavljima koja slijede autor kronološki prati dugu povijest Državnog arhiva u Zadru. Opisuje njegov postanak davne godine 1624., u doba Mletačke Republike, opisuje i komentira njegove organizacijske mijene u doba prve austrijske, zatim francuske, pa druge austrijske vladavine, kada se Arhiv postupno počeo pretvarati u modernu državnu ustanovu i ovlaštenu pismohranu grada Zadra, njegova zaleđa, dijela Dalmacije i otoka. Bilo je to za zadarski Arhiv doba uspona, ali i doba stradanja, padova i kriza…, doba u kojemu je nastojanje da se očuva dokumentirani spomen o dramatičnim povijesnim zbivanjima bilo u suprotnosti s političkim nastojanjima starih i novih vlasti za reformama društva i njegovih institucija. Politička i administrativna nesuglasja prate i ratni sukobi, požari, rušenja i preseljavanja iz zgrade u zgradu, pa i takozvana “škartiranja” dokumenata (u kojima stradavaju mnogi fondovi).
Kako je vrijeme odmicalo, Arhiv je postajao sve bogatiji građom i akvizicijama; u XIX. stoljeću niču novi fondovi, širi se administrativni prostor njegove mjerodavnosti, štoviše, on postaje i osebujnim središtem arhivističko-povijesnoga znanstvenoga rada (godine 1900. pokrenut je tromjesečni časopis “Tabularium”, uz “Vjesnik Zemaljskog arhiva u Zagrebu”, jedan od prvih arhivskih časopisa na hrvatskome i južnoslavenskome tlu). Na temelju dokumentiranih vrela i objavljene stručne
literature, profesor Vidaković slijedi sudbinske evolucije koje je zadarski Arhiv proživljavao i u daljim dramatičnim političkim promjenama, napose pod talijanskom upravom. Premda je godine 1928. postao samostalnom ustanovom i bio podređen izravno Ministarstvu unutarnjih poslova u Rimu, u diobi građe između Kraljevine SHS i Kraljevine Italije (na temelju Rapalskoga ugovora) propalo je mnogo vrijednih dokumenata. Građa zadarskog Arhiva - neprijeporno svjedočanstvo o hrvatskim korijenima i civilizacijskome kontekstu hrvatskoga etnosa - tada postaje predmetom manipuliranja iredentističke i ptoruhrvatske propagande! Taj detalj valja napose istaknuti, jer on pokazuje da Vidakovićeva knjiga, osim što je potrebna našoj arhivistici, povijesnoj znanosti, kulturologiji, komunikologiji, može dobro poslužiti i državnoj politici i njezinoj diplomaciji.
Potrebno je upozoriti i na činjenicu da je autor - opisujući povijest Državnog arhiva u Zadru od godine oslobođenja grada 1944. na dalje - koristio isključivo arhivska vrela i neobjavljenu građu i svjedočanstva, pa taj dio njegove knjige sadrži prve i dosad nepoznate spoznaje o povijesti ove hrvatske / nacionalne institucije, kojoj pripada vrhunsko mjesto u kulturi hrvatskoga naroda.
U dodatku knjige objelodanjeni su slikovni prilozi, napose fotografije zgrada u kojima je bio smješten Arhiv, te pravni dokumenti o reguliranju djelatnosti ove ustanove.
Autor u svojemu djelu prati povijest Državnog arhiva u Zadru do godine 1970.; u neku ruku do naše “jučerašnjice”, ali, sukladno senzibilitetu povjesničara, kulturologa i komunikologa, upućuje i javni apel sadašnjim vlastima, izražen odlučnom tvrdnjom da “značenje Arhiva za cjelokupnu našu narodnu povijest zahtijeva veću i plodotvorniju pomoć i podršku cijele Hrvatske”.
Knjiga o povijesti nastanka i razvitka Državnog arhiva u Zadru (1624.-1970.) profesora Vidakovića izvorno je djelo koje ne slijedi nikakve kalupe ni kompilacijske uzore, već otvara nove istraživačke sadržaje i svraća pozornost na neobrađene teme u hrvatskoj povijesnoj, kulturno-antropološkoj i društvenoj znanosti. Poglavlja studije izvrsno su dokumentirana i obrađena na temelju kritičnoga pristupa dokumentima, objelodanjenoj literaturi i osobnim svjedočanstvima. U političkom, etnokulturnom i nacionalnome tkivu grada Zadra, jednog od povijesno najznačajnijih gradova na Jadranu i Sredozemlju, institucija arhiva čini važnu, ne samo društvenu već i civilizacijsku sastavnicu, pa zato djelo Josipa Vidakovića Državni arhiv u Zadru 1624.-1970.: prikupljanje i zaštita arhivalija ne predstavlja puki “opis prošlosti”, niti puku “povijesnu retrospektivu”, već je važna i aktualna knjiga. Ujedno je i poticajna knjiga koja može poslužiti kao uzorak za pisanje povijesti mnogih hrvatskih arhivskih ustanova.
Obrazloženje Nagrade Zvane Črnja za najbolju hrvatsku knjigu eseja za 2020. godinu „Svijet će...
saznajte višeNagrada „Zvane Črnja“ 2014. Društva hrvatskih književnika i Istarskog ogranka DHK za najbolju...
saznajte višePovjerenstvo za dodjelu Nagrade „Zvane Črnja“, za najbolju knjigu eseja objavljenu u odnosnom,...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ ŽARKU PAIĆU ZA „KNJIGU LUTANJA“ ...
saznajte višeOBRAZLOŽENJE ZA DODJELU NAGRADE „ZVANE ČRNJA“ DRAGUTINU LUČIĆU-LUCI ZA KNJIGU „NITI...
saznajte višeDRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte višeOdluka Prosudbenoga povjerenstva o dodjeli Nagrade „Zvane Črnja“ za 2016. Prosudbeno...
saznajte višeDRUŠTVO HRVATSKIH KNJIŽEVNIKA ZAGREB i ISTARSKI OGRANAK DHK PULA - NAGRADA „ZVANE ČRNJA“...
saznajte višeOSVOJENO PAMĆENJE I POVIJEST – POHVALA ŽIVOTU I RADU MARIJE CRNOBORI Jelena Lužina: Marija...
saznajte više